ПЕРЕВЕСТИ НА АНГЛИЙСКИЙ . . Ты должен заранее составить список необходимого для вечеринки: еда, напитки и т.д. Попроси помощи у своих друзей чтобы сделать этот вечер особенным для них

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
You have to make a list of all you might need for a party: food, drinks, etc. Ask your friends for help to make this evening special for them.  или можно так: You should make a list of what is necessary for a party in advance: food, drinks, etc. Ask your friends to help you make this evening special for them.