Перевести на русский язык In the US you have to be very careful about the words you use to speak about minorities.You will be accused of discrimination if you show disrespect toward different groups.Making ethnic jokes is ver...

Перевести на русский язык In the US you have to be very careful about the words you use to speak about minorities.You will be accused of discrimination if you show disrespect toward different groups.Making ethnic jokes is very hurtful to people and shows politically incorrect behaviour. You will be accused of racism if you use the improper term for people who have black skin.The Us no longer uses the word Negro like in the old days.The term Negro does not refer to a persons country of origin so it is not politically correct.Most black people on the Us now prefer the term African American.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В США вы должны быть очень осторожны, о словах, которые вы используете, чтобы говорить о minorities.You будет обвинен в дискриминации, если вы показать неуважения к различным groups.Making этнических анекдотов очень вредный для людей и показывает политически некорректное поведение. Вы будете обвинили в расизме, если вы используете неправильное термин для людей, которые имеют черный не skin.The нам больше не использует слово Negro как в старом days.The термина Negro не относится к стране происхождения лиц, так что не является политически correct.Most черный люди на нас теперь предпочитают термин Афроамериканец.