Перевести предложения на русский язык обратив внимание на формы страдательного залога. назвать эти формы. 1.His work has been finished already. 2. This dictation is being written at the lesson now. 3. the letter has been sent. ...

Перевести предложения на русский язык обратив внимание на формы страдательного залога. назвать эти формы. 1.His work has been finished already. 2. This dictation is being written at the lesson now. 3. the letter has been sent. 4. his clothes are washed every week .5. the article is being discussed now. 6. the delegation has been met at the station.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1его работа была уже окончена 2этот диктант сейчас пишут на уроке 3письмо отправлено 4его одежда стирается каждый день 5статью сейчас обсуждают 6делегацию встретили на вокзале 1has been finished pp-present perfect passive 2is being written-present continuous passive 3has been sent- present perfect passive 4are washed-present simple passive 5is being discussed-present continuous passive 6has been met-present perfect passive