Перевидите пожалуйста! It is a royal church. It is more than 900 years old. It is situated not far from the Houses of Parliament

Перевидите пожалуйста! It is a royal church. It is more than 900 years old. It is situated not far from the Houses of Parliament. It was founded in 1050 as a monastery, but later it was rebuilt. The Abbey is the symbol of English traditions. One of the treasures of the Abbey is the ancient Coronation Chair.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Это королевский храм. ему более чем 900 лет. Он расположен недалеко от здания парламента.  был он основан в 1050 году как монастырь, но позже  был перестроен. Аббатство является символом английской традиции. Одно из сокровищ аббатства является древний Коронационный стул.