Перевидите,пожалуйста, из прямой речи в косвенную специальный вопрос,начинающийся с модального глагола.Целый час голову ломала,в Интернете ничего не нашла.Вся надежда на вас.)) "Shall I translate the text?" the pupil asked. "Mu...

Перевидите,пожалуйста, из прямой речи в косвенную специальный вопрос,начинающийся с модального глагола.Целый час голову ломала,в Интернете ничего не нашла.Вся надежда на вас.)) "Shall I translate the text?" the pupil asked. "Must you leave so soon?" Mrs.Wood asked her guests. The boy said "May I come in?" Заранее спасибо.))
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The pupil asked if he should  translate the text. Mrs.Wood asked her guests if they had to leave so soon The boy asked if he might come in