Перевод хелп!! Most British students choose to go to university a long way from their home town: university is seen as a time to be independent, to live away from home and dev

Перевод хелп!! Most British students choose to go to university a long way from their home town: university is seen as a time to be independent, to live away from home and dev elop new interests. British students do not have to pay to go to university, but do need money to live away from home while they are studying. Some students whose parents do not earn a lot of money are given a grant (money) from the local education authority. If students do not get a grant, parents pay for their children. Some students borrow money from the bank which must be paid back after they leave university. In theory, the grant pays for rent, food, books, transport and socializing. In fact, the grant is not a lot of money. Students used to work1 during the holidays to earn more money, but it is now difficult to find such jobs. The result is that more students are dropping out, failing to finish their courses. Not all students study full-time2 at university or college. Many people combine their studies with work. Some companies release their staff for training one or two days a week or for two months a year. Large companies often have their own in-house training schemes. The British government is very enthusiastic about such training schemes, in particular because so few people go to university. If you are unemployed, there are two forms of training schemes: employment training for people who have been out of work for a long time and Youth Training Schemes for school leavers who cannot find a job.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Множество Британцев студентов выбирают идти в университет далеко от их родного домa: учеба там, считается временем быть независимым, жить самостоятельно и развивать новые интересы... Британцам не нужно платить, за то, чтобы ходить в университет, но им нужны денежные средства для житья, пока они учатся. Некоторые ученики, чьи родители недостаточно зарабатывают, получают стипендии (деньги) от местного органа образования. Но если они не получают денег, за них платят родители. Есть студенты, которые берут деньги в банке, средства должны быть возвращены назад, когда ученики покинут университеты. Как говорят, стипендия обеспечивает все: аренду, еду, транспорт и социализацию. На самом деле это не так уж много денег. Студенты работают во время каникул чтобы получить больше денежных средств. Но сложно найти такие работы. В результате, большинство из них исключены, они "проваливаются" в завершении своих курсов. Не все студенты учатся полный день в университетах. Множество людей стараются совмещать работу и учебу. Некоторые компании отпускают своих работников на обучение в течении двух дней в неделю или двух месяцев в год. В больших компаниях часто имеются свои собственные учебные системы в помещении. Государство Британии очень заинтересовано в таких учебных системах, потому что очень мало людей ходят в университеты. Если вы безработный, имеется два вида учебных систем : для тех, кто не может найти работу после школы и для тех, кто не работали уже долгое время.