Перевод киньте, понятный и нормальный.Notes are short and informal. We cant omit pronouns (i,you, he etc.), possessive adjectives (my, your etc.), articles (the. a etc.) and verbs (out = i am out). We can also use abbreviations...

Перевод киньте, понятный и нормальный. Notes are short and informal. We cant omit pronouns (i,you, he etc.), possessive adjectives (my, your etc.), articles (the. a etc.) and verbs (out = i am out). We can also use abbreviations (b=be). Перевод пожалуйста, понятный...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Заметки (записки) делаются кратко и неформально. Мы не можем опускать местоимения (я, он), притяжательные местоимения (мое, твое и т.д.), артикли (the. a т.д.)  и глаголы. Мы также можем использовать аббревиатуру (б=быть)