Письменно образовать от слов прилагательные (где-то возможны два варианта): cloud, mess, sport, relax, science, use, person, environment, excite, tradition, surprise, amaze, interest, politics, harm, classics, success, danger, ...

Письменно образовать от слов прилагательные (где-то возможны два варианта): cloud, mess, sport, relax, science, use, person, environment, excite, tradition, surprise, amaze, interest, politics, harm, classics, success, danger, taste, balance, vary.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Cloud cloudy, mess messy, sport sporting, ( sportive ) , relax relaxing, science scientific, use useful, person personal, environment environmental, exciting (excited ), tradition traditional, suprise suprised (suprising), amaze amazing (amazed) , interest interesting (interested ), politics political, harm harmful, classic classical, success successful, danger dangerous, taste tasteful, balance balanced, vary variable