ПЛИЗ ПОИОГИТЕ ЗАВТРО УЧИТЕЛЬ УБЬЕТ ПОЖАЛУЦСТА 25 БАЛОВ КТО РЕШИТ ПРОООШУ ЗАРАНИЕ СПАСИБО

Гость
1. Is the girl surfing?      Yes,she is 2. Is the man climbing?      no,he isn`t 3. What sport are  the girls playing?      they are playing volleyball 4. What is the woman doing?       she is reading a book 5. Is the dog swim? No, she/it isn`t