Подберите антонимы к следующим словам. lose, irrespective, advantage, helpful, transportable.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Lose -- suffer, fall back , drop off, fall behind,·  recede, misplace, miss irrespective -- regardless, disregardless, disregarding advantage -- reward, vantage helpful -- aid, serve, avail,·  assist,  facilitate, assistance, service,assistant, transportable -- movable,  transferable