Подберите пару "существительное — глагол".Model:birthday — celebratecake, present, wish, song, guest, birthday, candle give, celebrate, make, light, sing, invite, grant.

Подберите пару "существительное — глагол". Model:birthday — celebrate cake, present, wish, song, guest, birthday, candle give, celebrate, make, light, sing, invite, grant.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
cake - to make present - to give wish - to grant song - to sing  candle  - to light guest - to invite