. Подчеркните прилагательные в английских предложениях и укажите степень сравнения. 1. Broken stone is the most suitable material for ballast. 2. Travelling in an open-type coach is cheaper than in a sleeping car because sleepi...
. Подчеркните прилагательные в английских предложениях и укажите степень сравнения. 1. Broken stone is the most suitable material for ballast. 2. Travelling in an open-type coach is cheaper than in a sleeping car because sleeping cars are more convenient. 3. In the Grand Prix motor racing just a few seconds sometimes separate the fastest car from the slowest car in the race
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. most suitable - превосходная степень
2. cheaper, more convenient - сравнительная степень
3, fastest, slowest - превосходная степень
Гость
1. the most suitable- превосходная степень сравнения
2. cheaper - сравнительная степень
more convenient. - - сравнительная степень
3. the fastest - превосходная степень сравнения
the slowest -превосходная степень сравнения