Подчеркните существительные в данных предложениях. Поставьте перед ними а ап, где необходимо. Помните об исчисляемых и неисчисляемых существительных. Ann never wears hat. ___________ Are yon looking for job? ___________ Mary do...

Подчеркните существительные в данных предложениях. Поставьте перед ними а ап, где необходимо. Помните об исчисляемых и неисчисляемых существительных. Ann never wears hat. ___________ Are yon looking for job? ___________ Mary doesn’t eat meat. ___________ Mary eats apple every day. ___________ I'm going to party tonight. ___________ Music is wonderful thing.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Существительные выделены скобками Ann never wears a (hat) Are you looking for a (job)? Mary doesn't eat (meat) Mary eats an (apple) every day I'm going to a (party) tonight Music is a wonderful (thing)