Пожалуйста помогите,кому не сложно. Переведите предложения с русского языка на английский, затем преобразуйте их в отрицательные и вопросительные: 1)В моей библиотеке много

Пожалуйста помогите,кому не сложно. Переведите предложения с русского языка на английский, затем преобразуйте их в отрицательные и вопросительные: 1)В моей библиотеке много книг. 2)На этой стене висит несколько картин. 3)В Старом Осколе будет построено много высотных зданий. 4)Они ушли пять минут назад. 5)Семья Петровых уже переехала на новую квартиру. 6)Ваш сын только что окончил институт.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. В моей библиотеке много книг. There are a lot of books in my library. There aren`t a lot of books in my library. Are there a lot of books in my library? 2. На этой стене висит несколько картин. There are some pictures on this wall. There aren`t any pictures on this wall. Are there any pictures on this wall? 3. В Старом Осколе будет построено много высотных зданий. A lot of skyscrapers will be built in Stary Oskol. A lot of skyscrapers won`t be built in Stary Oskol. Will a lot of skyscrapers be built in Stary Oskol? 4. Они ушли пять минут назад. They left five minutes ago. They didn`t leave five minutes ago. Did they leave five minutes ago? 5. Семья Петровых уже переехала на новую квартиру. The Petrovs have already moved to the new apartment. The Petrovs haven`t moved to the new apartment yet. Have the Petrovs already moved to the new apartment? 6. Ваш сын только что окончил институт. Your son has just graduated from the university. Your son hasn`t graduated from the university yet. Has your son just graduated from the university?