Положите глаголы в подходящую фирму, Present Perfect простой или непрерывно Put the verbs into the suitable firm, Present Perfect Simple or Continuous. 1. Look! Somebody ____________ (break) the window. 2. Sorry, I’m late. – Th...

Положите глаголы в подходящую фирму, Present Perfect простой или непрерывно Put the verbs into the suitable firm, Present Perfect Simple or Continuous. 1. Look! Somebody ____________ (break) the window. 2. Sorry, I’m late. – That’s all right. I ________ (not/ wait) long. 3. Is it still raining? – No, it ___________(stop). 4. How long ______________(you/ read) this book? 5. I’m learning Spanish, but I ______________ (not/ learn) it very long.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Look! Somebody (has broken) the window. 2. Sorry, I’m late. – That’s all right. I (have not been waiting) long. 3. Is it still raining? – No, it (has stopped). 4. How long (have you been reading) this book? 5. I’m learning Spanish, but I (have not been learning) it very long.