ПОМОГИТЕ!! АНГЛ Any business may have the form of the partnership, for example, in such professional fields as medicine,law, accounting, insurance and stockbroker age. Limited partnerships are a common form of ownership inreal ...

ПОМОГИТЕ!! АНГЛ Any business may have the form of the partnership, for example, in such professional fields as medicine,law, accounting, insurance and stockbroker age. Limited partnerships are a common form of ownership inreal estate, oil prospecting, quarrying industries, etc. Задание: найдите предложение, в котором употребляется многозначный глагол tobe. Определите функцию глагола. Переведите предложение на русский язык.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Limited partnerships are a common form of ownership in real estate, oil prospecting, quarrying industries, etc. Здесь глагол "to be" принимает форму "are" и имеет функцию глагола-связки между подлежащим "partnerships" и сказуемым "form". Товарищества с ограниченной ответственностью являются стандартной формой собственности в недвижимости, поисках нефти, разработке карьеров промышленности и т.д.