Помогите доделать во 2 задании 4 и 6 предложение сделайте 4 задание

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) 4 Dad is practicing the guitar 6 the bus is stopping near the shops 4) 1 they aren't listening to music 2 we are eating dinner at home 3 she is playing tennis in the park 4 we aren't studying snakes at school 5 you aren't writing an email in English 6 they are visiting some friends 7 he isn't looking at the teacher