Помогите это сророчно!!!! 1 Составь утвердительные предложения с глаголом "to be" 1. I _____ never happy on a Sunday afternoon. 2. We _____ Scottish. 3. He _____ a pilot. 4. Mayte and Joshua _____ angry. 5. You _____ clever and...

Помогите это сророчно!!!! 1 Составь утвердительные предложения с глаголом "to be" 1. I _____ never happy on a Sunday afternoon. 2. We _____ Scottish. 3. He _____ a pilot. 4. Mayte and Joshua _____ angry. 5. You _____ clever and good-looking. Составь отрицательные предложения с "to be" 1. You _____ not Dutch. 2. Gemma _____ at home. 3. Agust and I _____ pleased about it. 4. I _____ not cruel. 5. It _____ good.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
упражнение 1 : 1. am 2. are 3. is 4. are 5. are упражнение 2 : 1. You aren`t Dutch. 2. isn`t 3. aren`t 4. am not 5. isn`t