Помогите из не правильного глагола в правильный сделать, ПОЖАЛУЙСТА! Yesterday frank...in the inter-school competition(to run) Children...a lot of milk(to drink) My baby sister... to cups milk yesterday(to drink) I think they...

Помогите из не правильного глагола в правильный сделать, ПОЖАЛУЙСТА! Yesterday frank...in the inter-school competition(to run) Children...a lot of milk(to drink) My baby sister... to cups milk yesterday(to drink) I think they... to busy next term(to be)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 ran 2 drink( если относится к настоящему) drank (если относится к прошлому) 3 drank 4 will be