Помогите, на 1 пункт нужно 3 предложения со словосочетаниями;, на 2 пункт 4 предлжения. Срочно, плиз!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My parents got married in 1990. My friend moved to St. Petersburg last year My mother worked as a editor from 2000 to 2007 My father was reading an interesting book the whole evening My mother was cleaning the living room all day long It was raining at 7 o'clock yesterday They were arguing when i entered