Помогите на 56 предложений на английском например черепаха может ходить но не может плавать еще Помогите пожалуйста сделать таких 5 предложений

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tiger can run so fast, but can't fly Birds can fly, but can't leave under the water Cat can see in the dark, but can't swim in the lake Butterfly can fly, but can't swim Human can walk, talk and swim, but can't fly and live without animals