Помогите написать 5 предложений инфинитив и 5 предложений герундий

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
5 предложений инфинитив 1. She doesn't want to go to the park.2. They came to visit me. 3. I want you to do the dishes. 4. They visited Paris to see sightseeing. 5. They like to help people.  5 предложений герундий1. I enjoy helping people. 2. They admitted making mistakes. 3. They give up smoking. 4. I can't help laughing. 5. They suggested visiting relatives.