Помогите написать письмо на английском.вы не пришли на День Рождение другу письмо-извинений.1 Приветсвие,2извинение,3 почему не пришли,4 поздравление до слов 50

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Dear Kate, Thanks for your invinting for Birthay. Sorry. I could not to go there. My dad was ill and nobody could drive me.So, Happy Birthay! You will have a suprise from me on Monday. See you than. Your friend, Name