Помогите написать вопросы к предложениям. 1) Canada has a population of over 30 million people. 2) Forests cover about half of Canada 3) We shall be flying to Rome at 5 o'clock tomorrow. Нужно написать к каждому предложению общ...

Помогите написать вопросы к предложениям. 1) Canada has a population of over 30 million people. 2) Forests cover about half of Canada 3) We shall be flying to Rome at 5 o'clock tomorrow. Нужно написать к каждому предложению общий, альтернативный, специальный, разделительный вопросы и вопрос к подлежащему.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Does Canada have a population of over 30 million people? Does Canada have a population of over 30 or 40 million people? What number of population does Canada have? Canada has a population of over 30 million people, doesn't it? What population does Canada have? 2) Do forests cover about half of Canada? Do forests cover about a half or a whole space of Canada? What part of Canada do forests cover? Forests cover about a half of Canada, don't they? What do forests cover? 3)Shall we be flying to Rome...? Shall we be flying to Rome at 5 or at 6 o'clock? When we shall be flying to Rome? We shall be flying to Rome at 5 o'clock tomorrow, shouldn't we? Who shall be flying to Rome at 5 o'clock tomorrow?