Помогите найти производные слова к словам : nation, exat, protect, possible, wonder, ecology. Заранее спасибо!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
nation,  national, international, natiionalist, nationality. nationalise, nationalisation   exact, exactly exactness protect, protection unprotected, protectionalism protected protector protectorate possible, impossible impossibility possibility wonder, wonderful wonderous ecology ecological ecologically ecologist