Помогите! Номер 5 и 6 Обратите внимание что на 2-й фотографии продолжение 5 номера!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ex.5 1. I can't go out tonight because I'm studying for Maths exam 2. I don't want to leave yet I'm having such a good time 3. Christine doesn't watch much TV because she prefers to read Ex.6 1. B: That's not right! 2. B: I don't mind 3. B: Like what? 4. A: How about a board game?