ПОМОГИТЕ ОТВЕТИТЬ НА ВОПРОСЫ ПО ТЕКСТУ, ЗАДАНИЕ ЛЕГКОЕ, ДАЮ 50 ББ!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.cricket,golf and football 2.englishmen are known to be great sport-lovers 3.Yes,they are 4.they invented cricket,golf and football 5.cricket,soccer,rugby football,golf,tennis,horse racing,baseball,basketball and bowling 6.cricket,soccer,rugby football,golf,tennis,horse racing,baseball,basketball and bowling,athletic sports,skiing 7.Athletics:running,jumping,rowing,swimming 8.tennis and horse racing 9.cricket,soccer,rugby football,golf,tennis,horse racing,baseball,basketball ,athletic sports