Помогите пажайлуста Помогите пажайлуста Помогите пажайлуста Помогите пажайлуста
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My school is near home.
It is quite big.
My lessons start at eight thirty.
No, I cannot choose my subjects.
Russian, Maths and English are compulsory ( обязательные)
Dancing lessons ( я придумала) are optional. (Дополнительные)
I think that Russian is the most important subject.
My least favourite subject is Maths. (твой самый нелюбимый предмет в школе)
Yes, we do have to wear uniform.
My classmates are friendly and kind:) ( Like значит какие они по характеру)
No, no one bullies anyone in my class. ( никто не обижает никого в классе)
My teachers are very interesting and helpful.
My school is my second home. I feel good there.
I would like teachers to tell more interesting things about their subjects.