Помогите перевести и ответить на цифры 1,2,3,4 The article mentions four basic principles of accounting. Match them to the definitions below. Then check your answers in the glossary (page 58). This principle is concerned with ...

Помогите перевести и ответить на цифры 1,2,3,4 The article mentions four basic principles of accounting. Match them to the definitions below. Then check your answers in the glossary (page 58). This principle is concerned with the timing of the recognition of transactions in the accounts. Items are recorded when the income or expense arises, and are not dependent on the movement of cash. When preparing accounts, one must assume that the enterprise will still be viable in the years to come. Practically all accounting items are affected by this assumption, such as the carrying value of fixed assets and inventories, and the ability to repay debts and other obligations. What value should be given to the numbers in the accounts? It is normal to act pessimistically, so that profits and assets are not overstated, and expenses and liabilities realistically valued. from unrealized losses, or to re-value long term assets upwards, provided sufficient proof of the current value can be shown. This means that accounts can have very different values, depending on whether the company chooses to follow local accounting standards, International Financial Reporting Standards (IFRS) - formerly the International Accounting Standards (IAS) - or U.S. GAAP. Whether the company can choose is governed by the laws of the country where it is registered. For example, the U.S.A. and Japan currently allow publicly-traded companies to prepare their financial statements using the standards of the International Accounting Standards Committee (IASC), but they must also include a reconciliation to domestic GAAP. Accounts should be produced using the same principles from one year to the next. Deviations from this principle must be noted, and the effects on the accounts shown. I nternational companies can choose how they present financial information to outside parties. The rules and regulations between countries vary significantly. Accountants worldwide are familiar with the words 'Generally Accepted Accounting Principles (GAAP)'. Some of the basic principles are: the going concern principle the prudence principle the matching principle the consistency principle. The development of these principles has greatly differed between countries. For example, in most English-speaking countries it is often accepted practice to offset unrealized gains
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Этот принцип касается сроков признания операции в отчетности. Элементы записываются, когда доход или расход возникает, и не зависит от движения денежных средств. При подготовке счетов, надо полагать, что предприятие будет по-прежнему быть жизнеспособным в ближайшие годы. Практически все бухгалтерские предметы, которые затрагивает данное предположение, например, балансовая стоимость основных средств и запасов, а также возможность погашения задолженностей и других обязательств. Какое значение должно быть уделено цифры в счетах? Это нормально действовать пессимистично, так, чтобы доходы и активы не были завышены, а расходы и обязательства, которые реально ценят. из нереализованных убытков, или повторно ценности долгосрочные активы вверх, представил достаточные доказательства текущее значение может быть показано. Это означает, что учетные записи могут иметь очень разные значения, в зависимости от того, будет ли компания предпочитает руководствоваться местными стандартами бухгалтерского учета, международными стандартами финансовой отчетности (МСФО) - ранее Международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) или ГААП США. Будет ли компания может выбрать регулируются законами страны, где оно зарегистрировано. Например, США и Япония в настоящее время разрешить публично-торгуемых компаний подготовить свою финансовую отчетность, используя стандарты Международного Комитета по бухгалтерским стандартам (МКБС), но они должны также включать примирения национальных ОПБУ. Учетные записи должны быть произведены на основе тех же принципов от одного года к следующему. Отклонения от этого принципа нельзя не отметить и влияние на счетах показано. Я международной компании могут выбрать как они представляют финансовую информацию третьим лицам. Правил и регламентов между странами значительно отличаться. Бухгалтеры во всем мире знакомы со словами " общепринятые принципы бухгалтерского учета (ОПБУ)'. Одними из основных принципов являются: принципом непрерывности деятельности благоразумие принципе принцип соответствия принцип согласованности. Развитие этих принципов значительно различалась между странами. Например, в большинстве англоязычных стран это часто принято, чтобы компенсировать нереализованные доходы