Помогите перевести It is a good idea to accustom a cat to eating several types and flavors of food early in life to avoid firmly established food preferences. Semi-moist foods

Помогите перевести It is a good idea to accustom a cat to eating several types and flavors of food early in life to avoid firmly established food preferences. Semi-moist foods , once popular, are falling out of favour. While some cats loved them , the chemical odor was not appreciated by others. We do not recommend semi-moist diets, although an occasional semimoist treat is all right.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Это отличная идея приучить кота к множествам типов и вкусам еды в начале его жизни чтобы избежать предпочтения в еде. полусырая еда которая уже однажды стала популярна, не даёт пользы. Несмотря на то что некоторые коты любили такую еду запахи не были призныны другими кошками. Мы не рекомендуем полусырой рацион . хотя иногда полусырое лечение это не плохо