Помогите перевести на английский язык !!! В тексте ошибки их надо исправить !!! (Здания) Agent cute is wrting a letter to Misha,but his Russian is not very good because he is very nervous. Write a letter in English !!! Я есть и...

Помогите перевести на английский язык !!! В тексте ошибки их надо исправить !!! (Здания) Agent cute is wrting a letter to Misha,but his Russian is not very good because he is very nervous. Write a letter in English !!! Я есть испуганный,ужасная вещь случилось.Я поехал в Танбридж-Уэлс.Я имел документ для Роба.Этот документ есть верхний секрет. Робин ронял его, я его подбирал.Этот документ есть ключ к сокровищнице.Я встретился очень красивая женщина на поезд. Она имела тяжелая сумка, и я спросил ее: Вам нужна рука ? Она сказал Спасибо ! Мы разговаривали, и она мне говорила: Ты есть сильный, ты есть красивый,рассказывай про свой бизнес .Я рассказывал про тебя, Роба и Робина, и она говорил:Ты дергаешь меня за ногу. Потом она крала это документ. Роб есть в опасность. Босс есть очень сердитый. Я есть уволенный. Рассказывай обо всему Робу . Любовь, Агент Кьют
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am afraid,a terrible thing happened.I went to Tunbridge wells.I had a paper to Rob.This document is top secret. Robin dropped it, I picked.This document is the key to the treasure.I met a very beautiful woman on the train. She had a heavy bag, and I asked her: do You need a hand ? She said Thank you ! We talked, and she told me: You are strong, you are beautiful,tell me about your business .I told you about Rob and Robin, and she said:You're pulling my leg. Then she stole a document. Rob is in danger. The boss is very angry. I have dismissed. Tell me about the whole Jumpsuit . Love Agent K'yut