Помогите перевести пожалуйста 1.Она долго работала в саду.Она не знала что происходит в доме. 2.не возвращайся пока не найдешь его. 3.Вы давно знаете друг друга?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
She was working at the garden. She didn't know what is happened at home. 2 don't come here till you find him 3 do you know each other for a while?
Гость
я не уверенна в правильности, возможно как то так: She worked in the garden for a long time. she didnt know what happening in the house. Dont come back until you find him, how long you known each other?