Помогите перевести предложения на английский язык ,,какие длинные волосы, это необходимые сведения, ваши советы хороши, это такие смешные щенки

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
what long hair, it's necessary information, your advice is good, it is so funny puppies
Гость
What a long hair. This is necessary information. Your advices are good. These puppies are funny.