Помогите перевести стих-как-звучит-каждое-слово-на-английском What-weather! By-Angela-Fletche

Помогите перевести стих-как-звучит-каждое-слово-на-английском What-weather! By-Angela-Fletcher The leaves are blowing away Up, up, and away they go. Swish, swish, they go. Like a dancing ballerina Up, up and away they go Way up , in the sky. The trees are standing there Their branches all bare. The wind is getting louder, Whats the weather like today?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Уот возэ бай энджела фличер. зэ Л Э В З а блауин  А В Э Й  ап ап энд А В Э Й  З Э Й гоу свиш свиш З Э Й гоу. Лайк э дансин балерина ап ап энд А В Э Й  З Э Й гоу. вэй ап И Н зэ скай. Зэ трис а стэндин З Э А  З Э И Р брэнчес ол бар. зэ винд ис гетин лодэ уотс зэ  возэ лайк тудэй?