Помогите плиз Вставить артикль an или a. там где необходимо 1.It is ___ windy. It is ___ windy day. 2. She is ___beautiful woman. 3. It's ___ cold. It is ___ cold day. 4.My dad is ___ doctor. 5.My name is Anna. I'm ___girl. 6.I...

Помогите плиз Вставить артикль an или a. там где необходимо 1.It is ___ windy. It is ___ windy day. 2. She is ___beautiful woman. 3. It's ___ cold. It is ___ cold day. 4.My dad is ___ doctor. 5.My name is Anna. I'm ___girl. 6.It is ___ old house. 7. My mum is ___teacher. 8. It's ___ nice apple. 9. This is ___ big room. 10. Her granny is ___ old woman.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) а, а 2) а 3) а, а 4) а 5) а 6) аn 7) a 8) a 9) a 10) an