Помогите  по  английскому  что  умеют  и  что  не  умебт  делать  эти  животные:Слон  тнцует,жирав  бежит  по  облаку,медведь  танцует,заяц  на  задних  лапах  бежит,обезьяны  2 лазяют   по  деревьям  и  одеты  в  юпки  розовые...

Помогите  по  английскому  что  умеют  и  что  не  умебт  делать  эти  животные: Слон  тнцует,жирав  бежит  по  облаку,медведь  танцует,заяц  на  задних  лапах  бежит,обезьяны  2 лазяют   по  деревьям  и  одеты  в  юпки  розовые.Зарание  спасибо!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A fish can't run. A fish can swim. A horse can't fly. A horse can run. A bird can't write. A bird can sing. A bird can fly. A chimp can't sing. A chimp can climb. Achimp can jump. A dog can't read. A dog can run. A dog can swim. A dog can jump. A mouse can't fly. A mouse can run. A dolphin can't run. A dolphin can swim. A kangaroo can't draw. А kangaroo can jump. An elephant can't play computer games. An elephant can dance. A rabbit can't fly. A rabbit can run and jump.