Помогите по английскому языку нужно написать 10 предложений на тему кем бы вы хотели работать на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I would like to work as a doctor. After all, the doctor is a noble profession. He heals people and gives them advice. Yet there is a doctor for animals.It is called veterinarians. I am a veterinarian and would like to become, because I love animals. At home I have many animals. Of these, three cat - Murka, Rysiek and Basica.I absolutely love them. Therefore, in the future I will be a vet.