Помогите подобрать однокоренные слова к словам: compulsory, depressed,higher, private, quiet,secondary, state, agree, allow, argue, attend, expect

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Compulsory - compulsive, constraining; depressed - depressive, depressed higher - high private - privately quiet - quietly, quiet secondary - second state - status, standing argue - urge