Помогите пож!!! Там надо слова в ( ) Поставить или в паст симл или паст прогрессив

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) was reading; was watching 2)came;switched;checked 3)sneaked; steal; left 4)was listening;was expleining 5)was doing; were lying 6)woke; looked 1)welcame;asked 2)broke;had 3)were swimming; were sunbathing 4)came;looked;told 5)was preparing; were collecting 6)turned;went 1)were waiting;came 2)was cycling; heard 3)passed;wasn't looking 4)fell;was watching