Помогите пожааалуйста!!!1.     Укажите предложение, в котором допущена ошибка при употреблении оборота to be going to:            А. She is going to be a singer;                     Б. We are going to solve these examples tomor...

Помогите пожааалуйста!!! 1.      Укажите предложение, в котором допущена ошибка при употреблении оборота to be going to:             А. She is going to be a singer;                     Б. We are going to solve these examples tomorrow;             В. He is going to come home next week;    Г. They are going to learn English. 2.      Укажите предложение, в котором есть притяжательное местоимение в абсолютной форме:             А. It is her cat;                                Б. Is this car yours?             В. They like our pictures;               Г. My dog is very clever. 3.      Укажите предложение, в котором допущена ошибка:             А. They can to speak English;                    Б. We want to go to the park;             В. She likes to travel;                                  Г. He began to learn English last year. 4.      Укажите предложение, в котором допущена ошибка при употреблении артикля:             А. I went to the Black Sea;                                   Б. What a fine day!             В. Most of the articles are very interesting;          Г. They live in United States. 5.      Укажите предложение, в котором не допущено ошибки:             А. They did not wanted to sleep;                   Б. Nobody does not live here;             В. He will be not reading at 4 o`clock;          Г. She does not can swimming.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 а  4 б 5 г 3 а  2 б если не ошибаюсь то так