Помогите пожалуйста!!! 5 класс Нужно поставить предложения в прошедшее и настояще

Помогите пожалуйста!!! 5 класс Нужно поставить предложения в прошедшее и настоящее время. 1. I can't follow your advice. 2. He can ask you some personal questions. 3. She can't relax. 4. Can they move into a new flat? 5. We can't learn the rule.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В настоящем времени : перепишите свои первоначальные предложения. в прошедшем времени: 1) I could follow your advice 2) He could ask you some personal questions. 3) She couldnt relax. 4) Could they be moved to a new apartment. 5) We could not learn the rules.