Помогите пожалуйста!!! Переведите на русский язык и составьте все 5 типов вопросо?

Помогите пожалуйста!!! Переведите на русский язык и составьте все 5 типов вопросо?? к данному предложению: One of the well-known Kremlin museums is the Armoury Chamber.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Is one of the well-known Kremlin museums the Armoury Chamber? 2. One of the well-known Kremlin museums is the Armoury Chamber, isn't it? 3. Why is one of the well-known Kremlin museums Armoury Chamber? 4. Is one of the well-known Kremlin museums Armoury Chamber or Audit  Chamber? 5. What is one of the well-known Kremlin museums? Одним из широко известных музеев Кремля является Оружейная Палата.