Помогите, пожалуйста, с английским. Нужно составить по ТРИ НЕБОЛЬШИХ предложения ?

Помогите, пожалуйста, с английским. Нужно составить по ТРИ НЕБОЛЬШИХ предложения ?? если можно, то с переводом (см. вкладку)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Преимущества: 1. I receive information when I'm watching TV. 2. I can listen to classical and modern when I'm music watching TV. 3. Watching travel channel I can travel around the world without wasting money.  Недостатки: 1. I can damage my eyes and go blind. 2. I don't have time to read books. 3. I don't have time to speak to or see my friends and relatives.