ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА Употребите нужную форму глаголов to be и to have: 1.Prof. Ivanov... our lectu

ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА Употребите нужную форму глаголов to be и to have: 1.Prof. Ivanov... our lecturer. 2.I... a first-year student now. 3.He... born in 1985. 4.THE STUDENTS.....AT THE LABORATORY YESTERDAY. 5.My brother... two children. 6.They... a lot of work to do this week. Варианты: 1) am; 2) is; 3) are; 4) was; 5) were; 6) have; 7) has; 8) had.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. is 2. am 3. was 4. were 5. has 6. have