ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА Вот текст a само задание на фото помогите пожалуйста The USA is

ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА Вот текст a само задание на фото помогите пожалуйста The USA isa large country in North America . Its neighbour in the north is Canada and in the south its neighbour is Mexico . The country extends from the shores of the Atlantic Ocean to the islands of Hawaii in the Pacific , and from cold , snowy Alaska to sunny Florida in the southeast . The USA has nearly every kind of weather . Also , it has many kinds of land- wide grasslands , rocky mountains , powerful rivers , lakes of different sizes , sandy beaches , great forests and lands of ice and snow . the highest mountains are the Rocky Mountains and the longest river is the Mississippi . More than 300 million people live in the US but the country is vere big , so there is still a lot of open space. There are 50 states that make up the USA . Some are small and some are big . The smallest is Rhode Island and the biggest is Alaska . The capital city is Washington , D . C . It lies on the banks of the Potomac River . The letters D .C . mean District of Columbia . Its territory doesn't belong to any state . The US government and its Congress are situated there . Every state has its capital . The largest city in the country is New York City famous for its skyscrapers.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
США-большая страна в Северной Америке . Ее сосед на севере Канады и на юге ее соседкой является Мексика . Страна простирается от берегов Атлантического океана до Гавайских островах в Тихом океане , и из холодной , заснеженной Аляски до солнечной Флориды на юго-востоке . США имеет почти в любую погоду . Кроме того , он имеет много видов земли - широкие луга , скалистые горы , стремительные реки , озера разных размеров , песчаные пляжи , великолепные леса и земли льда и снега . самые высокие горы находятся скалистые горы и самая длинная река-Миссисипи . Более 300 миллионов человек живут в США, но страна вере большой , так что есть еще большое открытое пространство. Есть 50 Штатов, составляющих США . Некоторые маленькие, а некоторые большие . Самый маленький-Род-Айленд и самый большой-Аляска . Столица-город Вашингтон . АР . Он расположен на берегах реки Потомак . Буквы D .АР . имею в виду округ Колумбия . Ее территория не принадлежит ни одному государству . Правительство США и Конгресс находятся там . Каждое государство имеет свою столицу . Крупнейшим городом страны является город Нью-Йорк славится своими небоскребами.