Помогите пожалуйста 5 предложений перевести на английский ( Passive Voice)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Asked her yesterday at the lesson
Гость
1. She was asked at the lesson yesterday 2.  A lot of flowers are brought by pupils on 1th of September 3. The class will be decorated next week 4. I was given new book yesterday 5. Summer holiday will able to spent at sports camp Вроде бы так, но в 4 сомнение на счет конструкции to be able to