Помогите пожалуйста английскому пожалуйста надо очень номер 2 3

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) last Saturday we rode bikes in the country 2) last september granny made apple jam 3)yesterday evening Mr Brown walked in the park 4) last month Helen traveled with her cousin 5)yesterday morning I waited for my friend . . . Van,lorry,boat,ship,plane,motorbike, train,taxi