Помогите пожалуйста люди добрые: Поставьте следующие предложения во множественное число: 1. This is a spider. 2. That is a snail. 3. This is astar. 4. This is a film star. 5. That is a cartoon. 6. This is a boy. 7. This is a ba...

Помогите пожалуйста люди добрые: Поставьте следующие предложения во множественное число: 1. This is a spider. 2. That is a snail. 3. This is astar. 4. This is a film star. 5. That is a cartoon. 6. This is a boy. 7. This is a baby. 8. That is a plate. 9. That is a flower. 10. That is a bookshelf. 11. Is this a sofa? 12. Is this a bookcase? 13. Is this a man? 14. Is that a ball? 15. Is that a train? 16. Is that a plane? 17. Is the window open? 18. Is the door closed? 19. Is the boy near the window? 20. That is not a king. 21. That is not a queen. 22. That is not a bus. 23. This is not a mountain. 24. That is not a goose. 25. This is not a mouse. 26. It is a sheep. 27. It is a calendar. 28. It is a cat. 29. not a girl. 30. It is not a bag. 31. It is not a tree. 32. It is not a bad egg. 33. It is a good egg. 34. Is that a flower? 35. Is this a rose? 36. This is a teapot.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Прочто везде в послкднем слове добавь s