Помогите пожалуйста, мне нужно по каждому времени, одно/два предложения (английский язык)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
По каким имено временам? PRESENT SIMPLE My mom drinks coffee every morning. He reads book every weekend. PAST SIMPLE I swam in the lake yesterday. She went to the cinema. FUTURE SIMPLE I will call you in two hours PRESENT COUNT I am doing my homework now. She is cleaning the room now. PAST COUNT I was washing the dishes at 3 o'clock yesterday. When he came, they were playing in the garden. FUTURE COUNT I will be going in the theatre at 6 o'clock. PRESENT PERF She has just broken a cup. I have bever been to Paris. PAST PERF I had done my homework by 2 o'clock