Помогите пожалуйста! мне нужно сделать доклад на английсском про гору Эльбруспо такому плану:а) Где находитсяб) Что это такое?в) Чем известно? г) Если-бы вы были рядом поситили бы это место?Помогите пожалуйста! Инфо можно предо...
Помогите пожалуйста! мне нужно сделать доклад на английсском про гору Эльбруспо такому плану:а) Где находитсяб) Что это такое?в) Чем известно? г) Если-бы вы были рядом поситили бы это место?Помогите пожалуйста! Инфо можно предоставить на русском или дать ссылку сайта..Только помогите! За рание спасибо!
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Elbrus - saddle bimodal volcanic cone. Western top has height of 5642 m, East - 5621 m. They are separated by a saddle height of 5300 m and are spaced from each other by about 3000 m [6]. The last eruption dates back to the year 50 BC. e. ± 50 years. By climbing Elbrus classification 2A rated as snow and ice, the passage of the two peaks - 2B. There are other, more complex routes, for example, Mount Elbrus (W) on NW edge 3A. Gorges Adylsu, Shkhelda Adyrsu, arrays Donguz-Orun and Ushba very popular climbing and trekking. Elbrus - the most popular ski resort in Russia.